Tento e-shop nemusí ve vašem prohlížeči fungovat správně! Doporučujeme použít některý z novějších prohlížečů. Více informací

Chuť babího léta


Chuť babího léta

Podzim je plný barev a chutí. Celoroční úsilí pěstitelů přináší své ovoce (a zeleninu). Pak přichází čas na vaření, pečení a zpracování toho, co vyrostlo na zahrádce nebo jsme si přinesli od souseda nebo z farmářských trhů.

Příroda se oblékne do pestrobarevného šatu a teplé podzimní dny ještě přejí grilování. Grilovaná cuketa, lilek, marinovaná dýně nebo špízy z masa a nasbíraných hříbků, to je dobrota, na kterou se každému sbíhají sliny. Zemitá chuť připravených pokrmů a ospalé podzimní slunce udělají z obyčejného grilování pohodovou záležitost.

V chladnějších dnech se naopak můžete zachumlat pod deku a vychutnat si kávu, horký čaj a právě vytažený moučník z trouby. Třeba dýňovou bábovku nebo vláčný perník s cuketou.

Zavařování ovoce a zeleniny je v kurzu, tak proč nenaplnit špajz, sklep nebo mrazák? Sklenice a dózy se zavařenými či sušenými dobrotami oceníte v zimním čase.

Co nabízí zahrádka a příroda na podzim?

Kromě klasického ovoce, kterému se věnujeme zvlášť v inspirativním článku JABLÍČKA JAKO MALOVANÁ, hraje hlavní roli tradiční podzimní zelenina a houby.


SLAĎOUČKÁ DÝNĚ

Kromě klasické krémové polévky připravované nejčastěji z dýně hokaidó nabízí tahle zelenina mnoho úprav. Doby minulé s dýňovým kompotem alá ananas jsou pryč, přesto zrovna tenhle kompot má i dnes mnoho příznivců. Marinovaná dýně na grilu nebo pečená na klínky v troubě jsou dobrotou nejen při posezení na zahradě či u televize. K jejímu zpracování se hodí např. škrabky na brambory, struhadlo a kvalitní plech.

Několik tipů, jak dýni zpracovat, včetně receptu na vláčnou bábovku z dýně hokaido, najdete v článku věnovaném dýňobraní >> 


ČERVENÁ ŘEPA

Bulvy řepy, pečené v alobalu, si po nakrájení na tenké plátky hodně rozumí s kozím sýrem, medem, vlašskými ořechy a lístky rukoly. Někdo nemá příliš v oblibě typickou, zemitou chuť řepy. Oblíbené hranolky z řepy, pečená řepa nebo ta nakládaná, ve sladkokyselém nálevu, nemusí být jedinou možností, jak ji využít v kuchyni.

Pro mlsouny jsme připravili zajímavý recept na ŘEPÁNKY >>

Jsou to sladké sušenky, které překvapí vaše blízké i nečekanou návštěvu nejen svou barvou.


ŠŤAVNATÁ CUKETA

Cukety jsou stále v kurzu, mnohé ještě dorůstají nebo čekají na brzké zpracování. Jejich pěstování a následné zpracování do různých pokrmů, sekaných, bramboráků i sladkých moučníků zvládne i úplný začátečník. Navíc cuketa vlastně nemá téměř žádnou chuť, takže je výbornou neutrální surovinou pro sladké i slané pečení. Dodává pokrmům šťavnatost a vláčnost.

Dva recepty, jak jednoduše a rychle cuketu zpracovat, najdete zde >>


KŘEHKÉ ZELÍ

Hlávkové zelí je tradiční zeleninou plnou vitamínu C a vlákniny.V Čechách se těší velké oblibě. Připravuje se z něho jak čerstvý salát s mrkví, klasický Colleslaw nebo slouží jako tradiční příloha k pečenému masu s knedlíkem. Hodí se do polévek, zapečených těstovin nebo se připravuje jako zelné závitky z mletého masa.

Ale tou nejčastější formou zpracování je nakládání do kameninových nebo keramických hrnců, zeláků, kde dlouhodobým procesem vzniká kysané zelí. U nás najdete tradiční nádoby na kysané zelí různých velikostí. A kdo nechce čekat tak dlouho, může si připravit kvašené zelí, tzv. pickles během několika dní. Kvasný hrnec je neocenitelným pomocníkem. Tady je náš vyzkoušený recept na pickles >>


VOŇAVÉ HOUBY

Už rostou houby? Některé lokality jsou jich plné, jinde na tyto voňavé lesní plody houbaři ještě čekají. Ideální teplé počasí a dostatek srážek jejich růstu svědčí. A právě na podzim se sezóna houbařských náletů rozjíždí ve velkém. Vyrazit do lesa s košíkem a ostrým houbařským nožem pak musí každý milovník hub. Nasbírané, očištěné houby lze sušit na mřížce, nakládat nebo mrazit. Hlavně při zamrazení se hodí mít po ruce krabičky a samolepky s označením data sběru. Tepelně upravené houby dodají masu, omáčce i zapečenému pokrmu nezaměnitelnou chuť.

Oblíbenou formou je i nakládání hub, zkuste jednoduchou houbovou čalamádu >>

OxyShop icon Používáme oXyShop