Cuketa, chcete-li cukína, je vynikající letní zelenina. Jedná se o druh tykve, která si u nás získala velkou popularitu. Nejenže je nenáročná na pěstování, ale obsahuje hodně vody, takže pokrmům dodá šťavnatost. Obsahuje množství vitamínů a minerálů, její konzumace v tepelné formě odbourává stres, posiluje svaly, srdce, zrak a je lehce stravitelná.

Jak zpracovat cuketu:

Cuketa je dostupná, dietní a hodí se k přípravě sladkých i slaných jídel, kterých v kuchyni vykouzlíte nespočet. Navíc výsledné jídlo vyjde na pár korun. Určitě každý zná klasický cukeťák, v troubě zapečenou cuketu, plněnou směsí mletého masa, cuketové řízky, zelí nebo perník, kterému nastrouhaná cuketa dodá vláčnost.

Proto přicházíme s tipy na méně časté recepty, které zvládne připravit každý. Zaujmou požitkáře při večerním posezení s vychlazeným pivkem i návštěvu u odpolední kávy.

1/ CUKETOVÉ BRAMBORÁČKY PLNĚNÉ TVARŮŽKY

Bramboráčky s cuketou a tvarůžky jsou skvělou volbou pro lehký a chutný oběd nebo večeři.

Jsou bohaté na bílkoviny, takže zasytí, mají relativně nízký obsah kalorií, což může pomáhat při kontrole hmotnosti. 

Tady je recept na bramboráčky s minimálním množstvím tuku >>


2/ LUXUSNÍ BROWNIES S CUKETOU

Tahle americká lahůdka plná kakaa a kvalitní čokolády si získala popularitu i u nás. A nebudeme si nalhávat, že je to docela kalorická bomba.

Proto jsme chtěli recept trochu odlehčit a použili do něho nastrouhanou cuketu a mleté ovesné vločky. Zkuste jej, stojí to za to.

Recept na vláčné brownies najdete zde >>


3/ CUKETOVÝ TATARÁK

Kombinace křupavých topinek a tataráku, který neobsahuje žádné maso a přitom chutná skvěle, je neodolatelná. Navíc v době zvyšujících se cen potravin vyjde tahle dobrota levně.

Spotřebujete jak starší chléb, tak i cukety z vlastní zahrádky nebo od známých. Udělá velkou parádu nejen při posezení s přáteli na zahradě, ale poslouží jako rychlá a zajímavá večeře.

Jednoduchý recept s dostupnými ingrediencemi najdete zde >> 


4/ SLADKÝ CUKETOVÝ ŠTRÚDL

Co kdybychom vám řekli, že můžete vytvořit štrůdl i z cukety? Ano, správně jste slyšeli! Věřte, že nepoznáte rozdíl mezi jablky a touto směsí.

Cuketový štrúdl, to zní netradičně. Ale věřte, že nepoznáte rozdíl mezi jablky a touto směsí.

Recept se hodí právě pro období, kdy je cuket hodně a jablíčka ještě nedozrála.

Recept na cuketový závin >> 


5/ CUKETOVÉ ZOODLES S TUŇÁKOVOU OMÁČKOU

Zoodles jsou perfektní alternativou ke klasickým špagetám z mouky. Jsou skvělým lehkým jídlem v letním obdobím, zvlášť když nevíte, co s obrovskou úrodou cuket.

A my přinášíme velice jednoduchý recept na nízkotučné cuketové špagety, který si lze rychle připravit k večeři >>