1. Pravá svíčková - libový, šťavnatý a křehký steak, skvělá na minutky

2. T-Bone Steak - speciální steak ve tvaru písmene T, na kosti jsou přichyceny dva druhy masa - svíčková a nízký roštěněc

3. Nízký roštěnec - libové maso, skvělé na roastbeef - New York Strip

4. Vysoký roštěnec - nejšťavnatější, křehké, tukem prorostlé maso - Ribeye, Tomahawk Long Bone, Ribeye (maxisteak s dlouhou kostí)

5. Pupek - lahodný, šťavnatý - Flank Steak

6. Ořech neboli předkýtí - peče se vcelku nebo se griluje na silnější plátky, velmi jemné maso s pravidelným mramorováním

7. Květová špička - Rump Cap / Picanha - horní část z oblasti kýty, křehký, výrazný kus masa s tukovým mramorováním

JAK SI PORADIT S HOVĚZÍM NA GRILU:

Základem je vyzrálý kus, který získává tmavší barvu než běžně prodávané kousky hovězího, určené k pečení a vaření. Takové maso, uleželé alespoň 3 týdny lze poznat podle toho, že když do něho zatlačíte prstem, otisk v něm zůstane, nevrátí se zpět.

Ať už seženete jakýkoliv vhodný kus, je důležité, aby byl steak krájen přes vlákno a měl před grilováním pokojovou teplotu. Nikdy negrilujte maso právě vytažené z ledničky.

  1. Tuk neodstraňujte, je nositelem chuti, takže pokud ho někdo nesnese, vykrojí si jej až po ugrilování.
  2. Nakládání není nutné, maso stačí lehce namasírovat pěstí, bez použití paličky. Pokud jste jej do marinády naložili, před grilováním ji setřete ubrouskem, aby se na povrchu nepřipalovala. Nejlepší kombinací je pepř, hrubozrnná nebo vločková mořská sůl, případně trocha bylinek, která přijde na řadu až po grilování. Samotná chuť masa je zážitkem, který by byla škoda pokazit výrazným dochucováním.
  3. Maso je dobré na rozpálené desce nebo roštu rychle zatáhnout a teprve až se maso odlepí, zmírníte žár a dopékáte na okraji nebo gril stáhnete na nižší teplotu. 
  4. Steak není třeba neustále otáčet nebo do něho píchat, stačí jej otočit obracečkou 1-2 x během úpravy.
  5. A i před krájením mu dejte čas. Nechte ho alespoň 5-10 minut odpočívat pod alobalem nebo v praktické termomíse, šťáva se rovnoměrně uvolní do celého kousku a nevyteče ven.

JAK PROPEČENÉ?

Jak poznat, zda je steak částečně nebo zcela propečený? Odborníci používají zkušenosti a fígl s rukou:

Přitiskněte bříško malíčku k palci a část pod palcem Vám napoví tuhost, tvárnost steaku, který je zcela propečený. Tzv. medium, kdy je maso hnědé, ale střed zůstává šťavnatý a růžový, lze odvodit, když spojíte prostředníček s palcem. Ukazováček s palcem, kdy je plocha pod palcem měkká, napoví, že maso v této konzistenci je rare, tedy velmi jemně propečené, uvnitř ještě syrové.

Kombinace, která hovězímu hodně sluší – to je CIBULOVÉ ČATNÍ

Jednoduchý recept na jeho přípravu, kterou zvládne každý, najdete zde >>