Tento e-shop nemusí ve vašem prohlížeči fungovat správně! Doporučujeme použít některý z novějších prohlížečů. Více informací

SVAČINY DO ŠKOLY HRAVĚ A ZDRAVĚ


Je tady nový školní rok a s ním přichází otázka, co připravit menším i větším školákům ke svačině, aby byly pestré, vyvážené, zdravé, ale aby jim hlavně chutnaly.

Správná svačinka nastartuje tělo a hlavičku k lepšímu, pohotovějšímu přemýšlení, samozřejmě doplněná dostatečným pitným režimem. Odborníci se shodnou, že vyvážený poměr postupně se uvolňujících sacharidů, bílkovin a zdravých tuků bude vždycky základem, ať už dáte vašim ratolestem celozrnné toasty, tmavé pečivo se šunkou nebo cottage sýrem, křehký chléb a zeleninu nebo  bílý jogurt s ovocem, müsli tyčinku a ovoce.

Díky praktickým formám nebo vykrajovačkám můžete i z obyčejné svačiny, kterou by děti odmítly, udělat zajímavou, netradiční pochoutku. Ta určitě nezůstane do večera v aktovce.

3 TRIKY, JAK ZAJISTIT, ŽE BUDE SVAČINA DĚTEM CHUTNAT:

1/ BAREVNÉ SVAČINKY: U dětí nerozhoduje vyvážené složení svačiny, které si hlídají rodiče, ale vzhled a chuť. Svačinka, která hraje různými barvami (např. kombinace šunky, sýra, okurku, rajčete nebo červeného jablíčka) bude neodolatelnou. A přitom stačí přidat různě barevnou zeleninu nebo šťavnaté ovoce, samozřejmě s ohledem na to, co má dítě rádo. 

2/ VYROB SI SÁM: Zapojte svou ratolest do přípravy svačiny. Nemusíte dítě nutit ke každodennímu vymýšlení, co by si dalo, stala by se z toho otrava a nutnost. Stačí  jej 1x týdně zapojit, ať si ji udělá samo. Dítě tak nebude vyhazovat něco, co si samo vytvořilo. V tu chvíli můžete spolu probrat, co si vybralo, co je zdravé jídlo a co se moc na svačinu nehodí. Bude to taková "svačina hrou".

3/ I OBAL DĚLÁ DIVY: Rozmáčknutý rohlík v igelitovém sáčku nebude lákat ke snědení. Ale křupavý zapečený toust, celozrnný chléb s vykrájenou šunkou či bagetka s domácí marmeládou bude k nakousnutí, když ji uložíte do hezkého svačinového boxu. Krabičky mají různé motivy, barvy, některé s dělenými přihrádkami nebo ve tvaru roztomilých zvířátek. 

zdravé svačiny pro děti, co dát dětem ke svačině do školy


INSPIRACE NA ORIGINÁLNÍ SVAČINY PRO ŠKOLÁKY:

  • SILIKONOVÁ FORMA NA PEČENÍ PIŠKOTOVÝCH MEDVÍDKŮ

Příprava je jednoduchá, budete mít přehled o přidaných surovinách a obsahu cukru oproti přeslazeným kupovaným medvídkům, upečené se snadno vyklopí díky pružnému nepřilnavému materiálu.

Lze v nich propéct i domácí müsli netradičního tvaru. Recept na výborné medvídky najdete zde >> 

  • NEPŘILNAVÁ FORMA NA SLADKÉ I SLANÉ MUFFINKY

Muffinky děti naprosto zbožňují, mohou tak být zajímavou svačinkou, která ukryje suroviny plné vlákniny a energie, pokud použijete ovesné vložky, zralý banán, med, ořechy nebo kousky hořké čokolády, které nahradí rafinovaný cukr. Slaná varianta se nabízí také, variant je nespočet.

  • NEPŘILNAVÁ FORMA NA DOMÁCÍ DONUTY V TROUBĚ PEČENÉ

Není nevhodnější svačiny než kupované koblihy nebo donuty s pseudopolevou a s cukrovým sypáním. Přesto děti a někteří rodiče v obchodě rádi sáhnou i po tomto pečivu. Pokud jim je chcete sem tam dopřát, zkuste si upéct vlastní. Bez smažení ve fritéze, ale pěkně pečené v troubě, s regulovaným obsahem tuku a cukru, použitím špaldové mouky, tvarohu a dalších ingrediencí, které byste v kupovaném donutu marně hledali.

  • ROZTOMILÉ NEREZOVÉ VYKRAJOVAČKY

Roztomilé tvary dinosaurů, autíček, motýlků, srdcí i smajlíků stačí jednoduše vykrojit z plátků sýra, šunky nebo zeleniny a máte hned trochu jiný chléb či toast. Hodí se i pro přípravu tvarů na minipizzách, kde takový rozzuřený šunkový dinosaurus udělá velkou parádu.

  • RAZÍTKA K POTISKU DOMÁCÍCH SUŠENEK

Smajlíci, srdce i hvězdy, to mohou být sušenky s netradičním motivem, ukrývající oříšky, chia semínka nebo goji, navíc mohou být celozrnné i bezlepkové.

Základní recept najdete zde >>, lze ho doplnit o další oblíbené suroviny, sušené ovoce, kokos apod. podle toho, jak mlsný jazýček vaše dítě má. 

  • VYKRAJOVAČKA NA DOMÁCÍ RAŽENKY

Pokud jste si po dobu lockdownu oblíbili pečení domácího chleba či housek, proč v tom nepokračovat. Čerstvé domácí raženky provoní nejen celou kuchyň, ale budou se hodit i jako obložená houska např. s lučinou, sýrem a zeleninou ke svačině. K její výrobě pomůže šikovná nerezová vykrajovačka.

  • POHÁRY NA JOGURT, PUDINK I SALÁT

Oblíbené ovocné a zeleninové salátky, smoothie, chia pudink nebo jogurt s domácí granolou ocení zejména malé slečny. Plastové poháry jsou lehké, uzavíratelné a mají lžičku, takže víc už není co řešit.

Pod víčko lze uložit müsli, cornflaky nebo jiné cereálie, které by jinak uvnitř navlhly.

Tak hurá do školy, tentokrát s chutí :). Zkuste alespoň občas připravovat dětem domácí svačiny, které jim budou chutnat.

OxyShop icon Používáme oXyShop