Tento e-shop nemusí ve vašem prohlížeči fungovat správně! Doporučujeme použít některý z novějších prohlížečů. Více informací

SVAČINY DO ŠKOLY HRAVĚ A ZDRAVĚ


Je tady nový školní rok a s ním přichází otázka, co připravit menším i větším školákům ke svačině, aby byly pestré, vyvážené, zdravé, ale aby jim hlavně chutnaly.

Taková správná svačinka nastartuje tělo a hlavičku k lepšímu, pohotovějšímu přemýšlení, samozřejmě doplněná dostatečným pitným režimem. Odborníci se shodnou, že vyvážený poměr postupně se uvolňujících sacharidů, bílkovin a zdravých tuků bude vždycky základem, ať už dáte vašim ratolestem celozrnné toasty, tmavé pečivo se šunkou nebo cottage sýrem, křehký chléb a zeleninu nebo  bílý jogurt s ovocem, müsli tyčinku a ovoce.

Díky praktickým formám nebo vykrajovačkám můžete i z obyčejné svačiny, kterou by děti odmítly, udělat zajímavou, netradiční pochoutku, která určitě nezůstane do večera v aktovce.

Co takhle trocha inspirace:

  • silikonová forma na pečení piškotových medvídků

Příprava je jednoduchá, budete mít přehled o přidaných surovinách a obsahu cukru oproti přeslazeným kupovaným medvídkům, upečené se snadno vyklopí díky pružnému nepřilnavému materiálu.

Lze v nich propéct i domácí müsli netradičního tvaru. Recept na výborné medvídky najdete zde >> 

  • nepřilnavá forma Grande na muffiny

Muffinky děti naprosto zbožňují, mohou tak být zajímavou svačinkou, která ukryje suroviny plné vlákniny a energie, pokud použijete ovesné vložky, zralý banán, med, ořechy nebo kousky hořké čokolády, které nahradí rafinovaný cukr. Slaná varianta se nabízí také, variant je nespočet.

  • nepřilnavá forma na domácí donuty

Není nevhodnější svačiny než kupované koblihy nebo donuty s pseudopolevou a s cukrovým sypáním. Přesto děti a někteří rodiče v obchodě rádi sáhnou i po tomto pečivu. Pokud jim je chcete sem tam dopřát, zkuste si upéct vlastní. Bez smažení ve fritéze, ale pěkně pečené v troubě, s regulovaným obsahem tuku a cukru, použitím špaldové mouky, tvarohu a dalších ingrediencí, které byste v kupovaném donutu marně hledali.

  • nerezové vykrajovačky

Roztomilé tvary dinosaurů, autíček, motýlků, srdcí i smajlíků stačí jednoduše vykrojit z plátků sýra, šunky nebo zeleniny a máte hned trochu jiný chléb či toast. Hodí se i pro přípravu tvarů na minipizzách, kde takový rozzuřený šunkový dinosaurus udělá velkou parádu.

  • razítka na výrobu vlastních sušenek

Smajlíci, srdce i hvězdy, to mohou být sušenky s netradičním motivem, ukrývající oříšky, chia semínka nebo goji, navíc mohou být celozrnné i bezlepkové.

Základní recept najdete zde >>, lze ho doplnit o další oblíbené suroviny, sušené ovoce, kokos apod. podle toho, jak mlsný jazýček vaše dítě má. 

  • vykrajovačka na domácí raženky

Pokud jste si po dobu lockdownu oblíbili pečení domácího chleba či housek, proč v tom nepokračovat. Čerstvé domácí raženky provoní nejen celou kuchyň, ale budou se hodit i jako obložená houska např. s lučinou, sýrem a zeleninou ke svačině. K její výrobě pomůže šikovná nerezová formička.

  • poháry na jogurt, pudink nebo salát

Oblíbené ovocné a zeleninové salátky, smoothie, chia pudink nebo jogurt s domácí granolou ocení zejména malé slečny. Plastové poháry jsou lehké, uzavíratelné a mají lžičku, takže víc už není co řešit.

Pod víčko lze uložit müsli, cornflaky nebo jiné cereálie, které by jinak uvnitř navlhly.

Tak hurá do školy, tentokrát s chutí :). Zkuste alespoň občas připravovat dětem domácí svačiny, které jim budou chutnat.

OxyShop icon Používáme oXyShop