Díky praktickým formám nebo vykrajovačkám můžete i z obyčejné svačiny, kterou by děti odmítly, udělat zajímavou, netradiční pochoutku. Ta určitě nezůstane do večera v aktovce.

3 TRIKY, JAK ZAJISTIT, ŽE BUDE SVAČINA DĚTEM CHUTNAT:

1/ BAREVNÉ SVAČINKY: U dětí nerozhoduje vyvážené složení svačiny, které si hlídají rodiče, ale vzhled a chuť. Svačinka, která hraje různými barvami (např. kombinace šunky, sýra, okurku, rajčete nebo červeného jablíčka) bude neodolatelnou. A přitom stačí přidat různě barevnou zeleninu nebo šťavnaté ovoce, samozřejmě s ohledem na to, co má dítě rádo. 

2/ VYROB SI SÁM: Zapojte svou ratolest do přípravy svačiny. Nemusíte dítě nutit ke každodennímu vymýšlení, co by si dalo, stala by se z toho otrava a nutnost. Stačí  jej 1x týdně zapojit, ať si ji udělá samo. Dítě tak nebude vyhazovat něco, co si samo vytvořilo. V tu chvíli můžete spolu probrat, co si vybralo, co je zdravé jídlo a co se moc na svačinu nehodí. Bude to taková "svačina hrou".

3/ I OBAL DĚLÁ DIVY: Rozmáčknutý rohlík v igelitovém sáčku nebude lákat ke snědení. Ale křupavý zapečený toust, celozrnný chléb s vykrájenou šunkou či bagetka s domácí marmeládou bude k nakousnutí, když ji uložíte do hezkého svačinového boxu. Krabičky mají různé motivy, barvy, některé s dělenými přihrádkami nebo ve tvaru roztomilých zvířátek. 


INSPIRACE NA ORIGINÁLNÍ SVAČINY PRO ŠKOLÁKY:

Příprava je jednoduchá, budete mít přehled o přidaných surovinách a obsahu cukru oproti přeslazeným kupovaným medvídkům, upečené se snadno vyklopí díky pružnému nepřilnavému materiálu. Recept na výborné medvídky najdete zde >> 

Lze v nich propéct i domácí müsli netradičního tvaru.

Muffinky děti naprosto zbožňují, mohou tak být zajímavou svačinkou, která ukryje suroviny plné vlákniny a energie, pokud použijete ovesné vločky, zralý banán, med, ořechy nebo kousky hořké čokolády, které nahradí rafinovaný cukr. Slaná varianta se nabízí také, variant je nespočet.

Není nevhodnější svačiny než kupované koblihy nebo donuty s pseudopolevou a cukrovým sypáním. Přesto děti a někteří rodiče v obchodě rádi sáhnou i po tomto pečivu. Pokud jim je chcete sem tam dopřát, zkuste si upéct vlastní. Bez smažení ve fritéze, ale pěkně pečené v troubě, s regulovaným obsahem tuku a cukru, použitím špaldové mouky, tvarohu a dalších ingrediencí, které byste v kupovaném donutu marně hledali.

Roztomilé tvary dinosaurů, autíček, motýlků, srdcí i smajlíků stačí jednoduše vykrojit z plátků sýra, šunky nebo zeleniny a máte hned trochu jiný chléb či toast.

Hodí se i pro přípravu tvarů na minipizzách, kde takový rozzuřený šunkový dinosaurus udělá velkou parádu.

Smajlíci, srdce i hvězdy, to mohou být sušenky s netradičním motivem, ukrývající oříšky, chia semínka nebo goji, navíc mohou být celozrnné i bezlepkové.

Základní recept na jednoduché máslové sušenky najdete zde >>

Lze ho doplnit o další oblíbené suroviny, sušené ovoce, kokos apod. podle toho, jak mlsný jazýček vaše dítě má. 

Pokud jste si po dobu lockdownu oblíbili pečení domácího chleba či housek, proč v tom nepokračovat. Čerstvé domácí raženky provoní nejen celou kuchyň, ale budou se hodit i jako obložená houska např. s lučinou, sýrem a zeleninou ke svačině. K její výrobě pomůže šikovná nerezová vykrajovačka.

Oblíbené ovocné a zeleninové salátky, smoothie, chia pudink nebo jogurt s domácí granolou ocení zejména malé slečny. Plastové poháry jsou lehké, uzavíratelné a mají lžičku, takže víc už není co řešit.

Pod víčko lze uložit müsli, cornflaky nebo jiné cereálie, které by jinak uvnitř navlhly.

Tak hurá do školy, tentokrát s chutí :). Zkuste alespoň občas připravovat dětem domácí svačiny, které jim budou chutnat.