Výroba mýdlového gelu na praní prádla je opravdu snadná a rychlá.

Běžné prací gely (u kterých často platíte místo vstupních surovin spíše značku, propagovanou masivně v reklamách), jsou plné chemických látek, tenzidů, plnidel, parfémů, změkčovadel i rozjasňovačů. Tento chemický koktejl lze přitom nahradit doma vyrobeným gelem, tzv. mycím slizem, který stojí pár korun a bude podobně účinný.

Skládá se vlastně jen ze dvou vstupních surovin, vody a případně oblíbené vonné esence.

Co budete potřebovat k výrobě cca 1 litru pracího gelu:

  • 20 g mýdla s jelenem, případně tzv. marseillského mýdla
  • 20 g prací sody (uhličitanu sodného)
  • 1 litr horké vody
  • přírodní esenciální olej

Postup:

Připravte si struhadlo s většími otvory a kuchyňskou váhu. Nastrouhejte z kostky mýdla 20 g, snadno jej odvážíte na váze. Do připraveného nerezového hrnce vložte hoblinky mýdla a zalijte litrem horké vody. Šlehací metlou řádně promíchejte, mýdlo se během chvíle rozpustí. Pak odvažte prací sodu a vsypte ji do hrnce také. Pozor, nepleťte si ji s jedlou sodou, tu využijete v domácnosti na mnoha jiných místech. Lehce vše promíchejte a nechte stát až do úplného zchladnutí.

Vznikne středně tuhý gel, do něhož stačí podle chuti nakapat cca 10 kapek esenciální oleje. Oblíbenou vůní jsou např. akcenty okvětních plátků růží, levandule nebo jasmínu.

Pokud je gel příliš tuhý, stačí ho lehce naředit čistou vodou a nalít s pomocí trychtýře do prázdné nádoby od pracího prášku nebo do zásobníku na prášek.

Do bubnu nebo přihrádky nalijte před praním přiměřenou dávku, cca 2-3 lžíce pracího gelu na 5-6 kg prádla a spusťte požadovaný program. Gel se hodí na praní barevného i bílého prádla.