Image title Image title Image title Image title
Image title
Hovězí vývar patří mezi oblíbené klasiky české kuchyně. Není však vývar jako vývar. Silný výtažek získaný varem nejlépe hovězího masa, hovězích kostí a zeleniny má uplatnění nejen jako základ do omáček, polévek, ale slouží jako samotná polévka. Vývar patří všude tam, kde si nyní vypomáháme kostkou masoxu.
Vždyť polévka je přeci grunt a o vývaru to platí dvojnásob!

Potřebujeme:
  • přední hovězí maso
  • hovězí kosti
  • kořenová zelenina: ½ celeru, 1 menší kořenová petržel , 3 mrkve, 1 cibule
  • pepř celý, nové koření, bobkový list
  • na dochucení: sůl, pepř, čerstvou nebo mraženou petržel, jarní cibulku
  • nejlépe domácí nudle
  • můžeme polévku obohatit játrovými knedlíčky
 
 
Hovězí maso a kosti opláchneme studenou vodou. Kosti vložíme do kastrolu a dáme do trouby, aby se nám maso zatáhlo. Zapneme na nejvyšší stupeň. Asi po 15 minutách začnou kosti vonět, vyndáme je, zalijeme trochou vody – jen aby se rozpustil případný výpek a přendáme do tlakového hrnce Genius. Přidáme na menší kousky pokrájené maso, 10 kuliček pepře, 10 kuliček nového koření, 6 bobkových listů, lžičku soli a neoloupanou cibuli. Doplníme studenou vodou na tři litry. Tlakový hrnec zavřeme a vaříme asi hodinu. Poté tlakový hrnec otevřeme, zkontrolujeme stav masa. Maso by nemělo být úplně měkké. V této fázi přidáme kořenovou zeleninu- mrkve, kořenovou petržel, celer. Dále vaříme v tlakovém hrnci přibližně 20 minut.

Po dovaření vývar scedíme, obereme maso, nakrájíme ho na malé kousky, stejně tak nakrájíme mrkev. Vše vložíme zpět do vývaru. Do polévky nasypeme domácí nudle a přivedeme ji zpět do varu. Vaříme tak dlouho, dokud nám nudle nezměknou.

Polévku dle potřeby dochutíme pepřem a solí. Do hovězího vývaru nedáváme žádné průmyslové dochucovací prostředky. Plnou chuť mu dávají použité suroviny. Dozdobíme petrželkou, jarní cibulkou, libečkem,.. co máme při ruce a rádi.

Dobrou chuť!
 
Načítání
Načítání